Gå till innehåll

SSF

En bild

Världscupen pallplatser 23/24

Sammanställning av samtliga cupvinnare och pallplatser under världscupsäsongen 2023/2024.

Cuper 2023/2024

Etta

  • Linn Sömskar, rullskidor totalcupen

Tvåa

  • Jackline Lockner, rullskidor totalcupen

Nedan följer två sammanställningar, en tabell per idrott och en med individuella pallplatser per datum (källa fis-ski.com).

Pallplatser, samtliga idrotter

Länken i tabellen nedan går till sammanställning på FIS webbplats.

Pallplatser, datumordning

Klicka på pilarna till höger om respektive rubrik för att sortera tabellen.

Skriv tabellbeskrivning här

Nr

åkare

Plats


Idrott

läs mer

1

Linn Sömskar

1:a

13/7

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

2

Jackline Lockner

3:a

13/7

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

3

Jackline Lockner

2:a

14/7

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

4

Linn Sömskar

3:a

14/7

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

5

Linn Sömskar

1:a

15/7

Rullskidor, 10 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

6

Linn Sömskar

1:a

16/7

Rullskidor, 30 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

7

Linn Sömskar

1:a

18/8

Rullskidor, 10 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

8

Jackline Lockner

3:a

18/8

Rullskidor, 10 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

9

Linn Sömskar

2:a

19/8

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

10

Jackline Lockner

3:a

19/8

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

11

Linn Sömskar

1:a

20/8

Rullskidor, 15 km F Climb

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

12

Jackline Lockner

2:a

20/8

Rullskidor, 15 km F Climb

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

13

Linn Sömskar

1:a

8/9

Rullskidor, 10 m F Climb

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

14

Linn Sömskar

1:a

9/9

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

15

Jackline Lockner

3:a

9/9

Rullskidor, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

16

Linn Sömskar

2.a

10/9

Rullskidor, 13 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

17

Emma Ribom

1:a

24/11

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

18

Jonna Sundling

2:a

24/11

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

19

Ebba Andersson

1:a

25/11

Längdåkning, 10 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

20

Frida Karlsson

3:a

25/11

Längdåkning, 10 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

21

Moa Ilar

1:a

26/11

Längdåkning, 30 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

22

Ebba Andersson

2:a

2/12

Längdåkning, 10 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

23

Moa Ilar

3:a

2/12

Längdåkning, 10 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

24

Walter Wallberg

2:a

2/12

Puckel, singel

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

25

Sverige –

Johan Häggström,

Calle Halfvarsson,

Leo Johansson,

Edvin Anger

2:a

3/12

Längdåkning, stafett 4x7,5 km K/F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

26

Sverige –

Moa Lundgren,

Emma Ribom,

Ebba Andersson,

Moa Ilar

1:a

3/12

Längdåkning, stafett 4x7,5 km K/F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

27

Sandra Näslund

1:a

7/12

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

28

David Mobärg

2:a

8/12

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

29

Filip Gravenfors

3:a

8/12

Puckel, singel

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

30

Emma Ribom

1:a

9/12

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

31

Linn Svan

3:a

9/12

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

32

Rasmus Stegfeldt

2:a

9/12

Puckel, parallell

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

33

Erik Mobärg

3:a

12/12

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

34

Linn Svahn

2:a

15/12

Längdåkning, sprint

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

35

Emma Ribom

3:a

15/12

Längdåkning, sprint

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

36

Walter Wallberg

1:a

16/12

Puckel, parallell

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

37

Rasmus Stegfeltd

2:a

16/12

Puckel, parallell

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

38

Ebba Andersson

1:a

16/12

Längdåkning, skiathlon

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

39

Ebba Andersson

3:a

17/12

Längdåkning, 10 km K

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

40

Sandra Näslund

1:a

21/12

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

41

Filip Gravenfors

2:a

22/12

Puckel

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

42

Sandra Näslund

3:a

22/12

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

43

Sara Hector

3:a

28/12

Alpint, storslalom

Läs mer

44

Linn Svahn

1:a

30/12

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

45

Jonna Sundling

2:a

30/12

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

46

Linn Svahn

3:a

1/1

Längdåkning, 20 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

47

Edvin Anger

2:a

3/1

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

48

Linn Svahn

1:a

3/1

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

49

William Poromaa

2:a

6/1

Längdåkning, 15 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

50

Linn Svahn

1:a

6/1

Längdåkning, 15 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

51

Frida Karlsson

2:a

6/1

Längdåkning, 15 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

52

Sara Hector

3:a

16/1

Alpint, slalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

53

Linn Svahn

1:a

19/1

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

54

Frida Karlsson

2:a

19/1

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

55

Jonna Sundling

3:a

19/1

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

56

Walter Wallberg

1:a

19/1

Puckel, singel

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

57

Filip Gravenfors

3:a

19/1

Puckel, singel

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

58

Sara Hector

1:a

20/1

Alpint, storslalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

59

Frida Karlsson

1:a

20/1

Längdåkning, 20 km K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

60

Filip Gravenfors

2:a

20/1

Puckel, parallell

Läs mer
Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

61

Sverige –
LInn Svahn,
Frida Karlsson
Ebba Andersson
Jonna Sundling

1:a

21/1

Längdåkning, stafett 4 x 7,5 km K/F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

62

Anna Swenn Larsson

3:a

21/1

Alpint, slalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

63

Kristoffer Jakobsen

2:a

21/1

Alpint, slalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

64

Sverige I –
William Poromaa
Frida Karlsson
Jens Burman
Linn Svahn

1:a

26/1

Längdåkning, mixad stafett

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

65

Sverige II –
Johan Häggström
Ebba Andersson
Edvin Anger
Maja Dahlqvist

2:a

26/1

Längdåkning, mixad stafett

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

66

Linn Svahn

1:a

27/1

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

67

Maja Dahlqvist

2:a

27/1

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

68

Jonna Sundling

3:a

27/1

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

69

Mathilda Persson

3:a

27/1

Speedski, S1

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

70

Walter Wallberg

3:a

27/1

Puckel, parallell

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

71

Frida Karlsson

2:a

28/1

Längdåkning, 20 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

72

Mathilda Persson

3:a

28/1

Speedski, S1

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

73

Sara Hector

2:a

30/1

Alpint, storslalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

74

Filip Gravenfors

3:a

1/2

Puckel, singel

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

75

Erik Mobärg

1:a

2/2

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

76

David Mobärg

1:a

10/2

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

77

Edvin Anger

3:a

10/2

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

78

Linn Svahn

2:a

10/2

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

79

Maja Dahlqvist

3:a

10/2

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

80

Frida Karlsson

1:a

10/2

Längdåkning, 30 km K. Mst

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

81

Anna Swenn Larsson

1:a

11/2

Alpint, slalom

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

82

David Mobärg

2:a

11/2

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

83

Linn Svahn

1:a

13/2

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

84

Jonna Sundling

3:a

13/2

Längdåkning, sprint K

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

85

Jonna Sunding

1:a

17/2

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

86

Linn Svahn

2:a

17/2

Längdåkning, sprint F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

87

Olle Collberg

2:a

18/2

Telemark. Classic

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

88

Jonna Sundling

1:a

18/2

Längdåkning, 10 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

89

Frida Karlsson

2:a

18/2

Längdåkning, 10 km F

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

90

Erik Mobärg

1:a

24/2

Skicross

Resultat Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

 

Senast uppdaterad
2024-02-24
Publicerad
2023-01-09
Skribent
Lotte Jernberg, SSF

Huvudsponsor